Licensed to Alpha Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 6/10/2012 12:30 AM
American Milers Series Meet 2 - 6/9/2012
IUPUI, Indianapolis, IN
Results
Women 400 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
Section 1
1 Roller, Brie Unattached 56.53
2 Gentile, Christine Unattached 1:00.63
Women 800 Meter Run
================================================================================
1:59.90 OL A Olympic A
2:01.30 OL B Olympic B
2:01.30 US A US A Standard
Name Year Team Finals
================================================================================
1 Wright, Phoebe Unattached 2:00.64 OL B
2 Leinert, Shannon Big River Runnin 2:01.65 US B
3 Harper, Lyndsay Unattached 2:03.16 US B
4 DeLeon, Melissa Trinadad Tobago 2:04.07 US B
5 Hardy, Melanie Unattached 2:04.94 US B
6 Quiett, Mary Cate Sra Elite 2:05.54 US B
7 Bowman, Sarah Unattached 2:05.72 US B
8 Dahl, Heidi Unattached 2:07.53
9 Moore, Devotia Greater Boston T 2:08.84
-- Clark-Riley, Hazel Nike Tennessee A DNF
-- McDonald, Kimarra Unattached DNF
Section 2
1 Tinney, Steph Unattached 2:06.87
2 Farley, Abby Unattached 2:13.20
3 Kurpe, Heather U Windsor-Canada 2:13.97
4 Gentile, Christine Unattached 2:16.92
Women 1500 Meter Run
================================================================================
4:06.00 OL A Olympic A
4:08.90 OL B Olympic B
4:12.93 US A US A Standard
Name Year Team Finals
================================================================================
Section 1
1 Addison, Rebecca Panama 4:16.38 US B
2 Garcia, Stephanie Unattached 4:17.01
3 Legg, Kirsty Great Britain 4:17.78
4 Cheever, Jamie Unattached 4:19.39
5 Bell, Rolanda Unattached 4:19.73
6 Yetzer, Elizabeth Team Usa Minneso 4:20.53
7 Miller, Kelley Unattached 4:23.68
8 Schofer, Marie Runablaze 4:24.47
9 Gallo, Lindsey Unattached 4:28.30
10 Glenn, Caileigh Canada 4:31.08
11 Picchetti, Natalie Unattached 4:39.75
-- Praught, Aisha Total Sports US DNF
Men 800 Meter Run
================================================================================
1:45.60 OL A Olympic A
1:46.30 OL B Olympic B
1:46.50 US A US A Standard
Name Year Team Finals
================================================================================
1 Emmen, Tetlo Unattached 1:46.95 US B
2 See, Jeff US Saucony 1:47.40 US B
3 Webb, Shariff Unattached 1:47.92 US B
4 Solares, Pablo Mexico 1:48.62
5 Burkstrand, Travis Unattached 1:48.64
6 Walter, Seymour US Virgin Island 1:49.15
7 Carrillo, Juan Indiana Invaders 1:49.42
-- Sterling, Drake Indiana Invaders DNF
Section 2
1 Manring, Lucas Unattached 1:48.48
2 Gauson, Kris Salof/Great Brit 1:48.64
3 Letch, Scott Western U - Cana 1:48.74
4 Hernandez, Jacob Unattached 1:49.14
5 O'Brien, James Indiana Invaders 1:49.26
6 Pawlaczyk, Luke Team Michigan El 1:49.29
7 Brown, Willie Unattached 1:50.72
Section 3
1 Sabo, Josh Unattached 1:51.28
2 Eldridge, Dustin U Windsor-Canada 1:52.35
3 LaMarra, Paul U Windsor-Canada 1:52.86
4 Faulk, Nick U Windsor-Canada 1:53.25
5 Schiffbauer, Matt Unattached 1:53.28
6 March, Scott Unattached 1:55.24
7 Bell, Richardo Indiana Invaders 1:55.48
Men 1500 Meter Run
================================================================================
3:35.50 OL A Olympic A
3:38.00 OL B Olympic B
3:39.00 US A US A Standard
Name Year Team Finals
================================================================================
Section 1
1 Bethke, Brandon Unattached 3:39.73 US B
2 Cowart, Donnie Ragged Mountain RT 3:41.96 US B
3 Fallon, Chris Unattached 3:43.68
4 Simmons, Brock Unattached 3:44.25
5 Brown, Alastair Lakehead Running 3:44.49
6 Stockberger, Dan Unattached 3:44.85
7 Janikowski, Paul Uwac/Canada 3:44.86
8 Landry, Christo Unattached 3:46.50
9 Robbins, Thomas New Balance Bost 3:46.95
10 Minen, John Unattached 3:47.83
11 Nadzam, Josh Unattached 3:48.60
12 Slade, Russell Great Britain 3:48.75
13 Crowe, Jake Playmakers 3:48.83
14 Schirmer, Jeff Unattached 3:52.07
Section 2
1 Alcorn, Kyle Usa Nike 3:40.28 US B
2 Elliott, Matt Team Elite India 3:40.61 US B
3 Philibert-Thiboutot, Cha Laval Canada 3:41.75 US B
4 Jefferson, John Team Elite India 3:44.12
5 Ripley, Ryan Unattached 3:44.16
6 Brown, Darren Unattached 3:45.98
7 Allen, Cale Unattached 3:46.69
8 Lanzel, Aaron US Navy 3:47.08
9 Williams, Lex Unattached 3:48.76
10 Boyle, Ian Team Michigan El 3:51.75
11 Rombough, Chris Team Usa Minneso 3:51.93
12 Kern, Nick Unattached 3:54.62
13 Bigelow, Jason Team Michigan El 3:56.64
-- Taylor, Justin Great Britain DNF
-- Myers, Rob Unattached DNF